Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Sejem MOS 2013: Veliko zanimanja za energetsko svetovanje

V času 46. mednarodnega sejma obrti in podjetnosti v Celju v dvorani L med drugim stoji tudi energetska svetovalna točka, na kateri strokovnjaki mreže Ensvet delijo brezplačne nasvete s področij učinkovite rabe energije in obnovljivih virov. Svetovanja so bila že v prejšnjih letih dobro obiskana, zato ni presenečenje, da so se obiskovalci tudi letos nanje odzvali z velikim zanimanjem.
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:46
3:50

»Ljudje se daleč najbolj zanimajo za subvencije, ki jih dobijo iz različnih skladov, ko izberejo ekološko ugodno energetsko rešitev. V sklopu tega pa seveda to, kateri energent je najcenejši in kaj se najbolj izplača,« je pojasnil eden od energetskih svetovalcev Lucjan Batista, ki je v četrtek predaval o lesni biomasi, sanaciji starejše družinske hiše in cenah energije iz posameznih energentov. Ob tem je opozoril, da so ljudje velikokrat zavedeni, ko vidijo ceno energenta, ne vedo pa, koliko stane investicija. »Ljudi opozarjamo in imamo za to pripravljene priročne tabele, kjer jim pokažemo, koliko stane energija iz posameznega energenta. Cena energenta ne pove dosti, če ne veste, koliko toplote pridobite iz tega energenta.«

Svetovalci rešujejo od primera do primera

Ogrevanje na sekance je daleč najcenejše, investicija prehoda na ogrevanje z lesno biomaso pa je najdražja. Batista opozarja, da je treba oceniti, ali se bo izbira ogrevanja izplačala, kar pa je odvisno od velikosti ogrevanih enot. Pri večjih močeh – torej za več stanovanjskih enot – se ogrevanje z lesnimi sekanci izplača. Pri velikih uporabnikih, torej potratnih hišah, je prihranek pri zamenjavi energenta občuten. Pri hišah z nizko porabo – tudi če zamenjamo energent – pa se to le malo pozna. Svetovalci rešujejo od primera do primera, saj univerzalnega pravila, kako izbirati energent, ni.

Batista je razložil, da so najpogostejše napake, ki jih ljudje delajo pri energetskih zasnovah hiš, da poslušajo nasvete izdelovalcev. »Ljudje morajo pridobiti širše, nevtralne informacije. Monterji bodo želeli prodati svoj izdelek.« Posebej pri nizko energijskih hišah pa se je v zadnjih letih povečala skrb za kakovost. Pred leti, ko so bile hiše potratne, se poraba zaradi nekvalitetne izdelave ni bistveno povečala. Danes, ko so potrebne izredno majhne količine toplote, se vsaka nekakovostno narejena stvar zelo pozna. »To lahko pomeni že izgubo polovice rabljene energije zaradi ene napake – nestrokovnosti ali nenatančnosti. Zato je treba biti pozoren na izvajalce, da je delo strokovno opravljeno,« je pogovor zaključil Lucjan Batista.

S svetovanjem je bila zadovoljna tudi obiskovalka Ana Vidrih iz Vipave, ki je povedala, da so predavanja izpolnila njena pričakovanja. »Dobila sem ustrezne odgovore na moja vprašanja. Na sejem smo prišli predvsem zaradi tega predavanja, ker bi radi obnovili domačo hišo oz. posodobili kurilne naprave. Po nekaj letih smo se zopet vrnili na sejem in vesela sem, da smo prišli, saj ponuja precej novosti.«

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine