Kakor je na novinarski konferenci pred začetkom sejma poudarila izvršna direktorica družbe Celjski sejem Breda Obrez Preskar, lahko obiskovalci 47. mednarodnega sejma obrti in podjetnosti na razstavnih prostorih pričakujejo številne novosti, medtem ko jih je organizator razveselil s cenejšimi vstopnicami: »Prvi dan bodo odšteli le dva evra. Manj bodo za vstopnico odšteli tudi tisti, ki lahko obisku namenijo le nekaj popoldanskih ur, saj bodo vse dni po 16. uri cenejše. S ponudniki gostinskih storitev pa smo dosegli dogovor o ugodnejših cenah gostinskih storitev, ki so letos primerljive s cenami v restavracijah in gostilnah. Sejem je tako prijaznejši in dostopnejši za vse ciljne skupine.«
MOS je lahko pravi naslov za tiste, ki iščejo informacije in nasvete glede učinkovite rabe energije in uporabi obnovljivih virov. V Celju se namreč predstavljajo domači in tuji ponudniki izdelkov in storitev za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje (sejemske dvorane G, H, I, L) ter ponudniki stavbnega pohištva in materiala za energijsko učinkovito gradnjo ali obnovo stanovanjskih in industrijskih stavb (sejemske dvorane F, J in K). V dvoranah C, C 1, D in L se predstavljajo ponudniki strojev in opreme za les, kovino, elektro- in varilne tehnike, čistilnih naprav in komunalne opreme, v dvorani K1 pa ponudniki notranjega pohištva in opreme.
Na razstavnem prostoru Eko sklada se lahko obiskovalci pogovorijo s svetovalci sklada o možnostih za pridobitev ugodnih posojil oziroma nepovratnih sredstev, vsak dan med 10. in 18. uro pa jim bodo za konkretna vprašanja na brezplačnih energetskih svetovanjih na voljo tudi energetski svetovalci mreže Ensvet. Poleg tega bodo v dvorani Celjanka in v sejni sobi E2 potekala kratka, a poglobljena predavanja, ki jih pripravljajo strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK. Govorili bodo o najbolj aktualnih temah, kot so kurilne naprave na lesno biomaso, energijsko učinkovita razsvetljava za stanovanjske stavbe, učinkovita raba in varčevanje z električno energijo, opisali bodo sodobne načine prezračevanja hiš, primere energijsko učinkovitih novogradenj iz lesa, prenove stavb z uporabo lesa in podobno.
Pomemben del sejemskega dogajanja v Celju so predstavitve tujih držav in mednarodna poslovna srečanja, na katerih pričakujejo številne tuje delegacije. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) med drugim organizira največje regijsko mednarodno poslovno srečanje obrtnikov in podjetnikov iz Slovenije, držav EU in JV Evrope s področja obnovljivih virov, gradbeništva, elektronike ter kovinske, lesne, plastične in elektroindustrije (četrtek, 11. septembra). OZS letos poleg številnih drugih aktivnosti prvič predstavlja tudi Ulico obrti, kjer bodo v živo potekale predstavitve osmih obrtnih poklicev, na razstavnem prostoru v dvorani L1 pa bodo vse dni razen čez vikend potekala brezplačna podjetniška in pravna svetovanja za podjetja oziroma obstoječe in bodoče člane zbornice.
Organizator v sodelovanju z Mestno občino Celje v četrtek pripravlja še tradicionalno srečanje slovenskih občin, ki bo letos zaradi bližajočih se lokalnih volitev manj formalno. Na sejmu bo prvič gostovala Čebelarska zveza Slovenije, ki v soboto, 13. septembra, pripravlja tako imenovani dan shem višjih kakovosti, na katerem bodo med drugim predstavili slovenski med z zaščiteno geografsko označbo ter možnosti vključevanja v shemo kakovosti ekološke pridelave in predelave.
V tiskani izdaji priloge Deloindom si lahko ogledate tudi pregled ponudbe tistih razstavljavcev, ki so nam pravočasno sporočili, katere novosti predstavljajo v Celju oziroma kaj je v ospredju njihove sejemske predstavitve. Razvrščeni so po sklopih, glede na njihovo najbolj prepoznavno dejavnost.