Pozdravljeni!
V planu imam gradnjo majhne hiške - po veljavni zakonodaji se v klasifikaciji objektov enostanovanjska stavba do 25m2 razvršča pod nezahtevne objekte in tako ne zahtevna "polnega GD", mora pa zadoščati pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb. Zanima me, če - glede na majhno velikost in relativno nezahtevnost same gradnje - posledično tudi pada pod novi pravilnik o novogradnjah, se pravi mora zadoščati kategoriji nizkoenergijske hise?
***
Spoštovani,
odločili smo se za zidavo novogradnje. Nekje smo dobili informacijo, katero bi radi preverili ali drži, in sicer gre za to, ali gradbena zakonodaja zapoveduje vgradnjo troslojnih oken in prezračevanje z rekuperacijo. Ali je torej po zakonodaji obvezna gradnja nič energijske ali pasivne hiše? Kakšna je razlika med tema dvema izrazoma in kaj to pomeni pri sami gradnji in končnem izračunu finančne konstrukcije. Katere materiale moramo uporabljati pri gradnji? Namen je zidati hišo z mansardo v skupni površini okoli 180m².
Lep pozdrav!
Spoštovana Luka in bralec B.!
Danes odgovarjam na vajini dve vprašanji v enem prispevku.
Luka načrtuje gradnjo majhne hiške kot nezahtevni objekt, hiška bo bruto bivalne površine do 25 m2. Luka se ob tem že zaveda, da bo morala nova stavba zadoščati pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb. Zanima ga, če hiša glede na majhno velikost in relativno nezahtevnost same gradnje sodi v sklop novega Pravilnika o učinkoviti rabi energije oz. ali mora biti tudi stavba, tudi če je tako majhna, nizkoenergijska hiša. Bralec B. pa namerava zgraditi hišo s pritličjem in mansardo do 180 m2. tudi njega zanima ali bo moral vgraditi troslojna okna in prezračevanje z rekuperacijo in ali mora biti nova hiša ničenergijska ali pasivna. Zanima ga razlika med slednjima pojmoma in kaj to pomeni v ekonomskem smislu. Prav tako ga zanima, katere materiale mora uporabljati pri gradnji.
Najprej naj odgovorim na vprašanje o majhni hiški, ki bo predstavljala Luki dom. Skladno s tehnično smernico TSG-V-006:2018 Razvrščanje objektov, ki je bila izdana na podlagi gradbenega zakona se objekti razvrščajo glede zahtevnosti na enostavne, nezahtevne, manj zahtevne in zahtevne objekte. Objekti so lahko stavbe in gradbeno inženirski objekti. S sprejetjem prenovljenega gradbenega zakona GZ-1 pričakujemo tudi prenovo Uredbe o razvrščanju objektov ter omenjene tehnične smernice. In v razpredelnici omenjene Uredbe o razvrščanju objektov je dejansko stanovanjska stavba lahko tudi nezahtevni objekt, če je bruto površine do 25 m2. Pri opredelitvi kaj pomeni 25 m2 je pomembno, da to pomeni skrajne dimenzije objekta, torej tlorisno projekcijo vseh najbolj izpostavljenih delov. In če imamo res zelo majhen napušč strehe, lahko taka omejitev 25 m2 površine pomeni, da bo notranje neto površine, ko bomo odšteli še stene dejansko samo 20 m2 ali še manj. To zapišem iz razloga, da si lahko vsi predstavljamo kaj pomeni velikost 20 m2 kot površina za eno stanovanjsko hišo? 20 m2 namreč predstavlja malo večjo sobo. Ne glede na velikost pa mora vsaka stanovanjska stavba zadoščati Pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj, ki določa minimalne tehnične zahteve za graditev stanovanj in stanovanjskih stavb, razen stavb in stanovanj, namenjenih začasnemu reševanju stanovanjskih potreb socialno ogroženih oseb.
Glede na velikost stavbe je potrebno smiselno upoštevati ta pravilnik. Letos maja pa je bil prenovljen pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, s katero je bila v naš pravni red implementirana Direktiva 2010/31/EU glede energetske učinkovitosti stavb. Pravilnik določa tehnične zahteve za graditev skoraj nič energijskih stavb, ki morajo biti izpolnjene za doseganje energijske učinkovitosti stavb na področju lastnosti toplotnega ovoja stavbe, tehničnih stavbnih sistemov ogrevanja, hlajenja, klimatizacije, prezračevanja ali njihove kombinacije, priprave tople sanitarne vode, razsvetljave, avtomatizacije in nadzora TSS, zagotavljanja lastnih obnovljivih virov energije. Pravilnik se uporablja za tudi za enostanovanjske stavbe, torej ga bo Luka moral pri gradnji svoje hiške upoštevati. Ta pravilnik pa razvršča stavbe na energetsko nezahtevne stavbe, energetsko manj zahtevne stavbe, energetsko zahtevne stavbe.
Skladno s pravilnikom je bila izdaja tudi nova tehnična smernica TSG-1-004, ki določa gradbene ukrepe oziroma rešitve za doseganje energijske učinkovitosti stavb, s katerimi so izpolnjene zahteve tega pravilnika.TSG-1-004 določa tudi metode in poenostavitve ter robne pogoje, ki se uporabijo pri določitvi kazalnikov energijske učinkovitosti stavb. Energetsko nezahtevne stavbe so stavbe s kondicionirano površino, manjšo od 50 m2. Kondicionirana površina pomeni površino, ki je znotraj toplotnega ovoja in je ogrevana, torej bo Lukova hiška sodila v ta sklop energetsko nezahtevnih stavb. Luka bo za svojo hiško sicer potreboval gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt, za prijavo začetka dela pa ne bo potreboval prijaviti začetka pri upravnem organu in ob tem predložiti projekta za izvedbo. Prav tako za uporabo takega nezahtevnega objekta ne bo potreboval uporabnega dovoljenja, kar pa ga ne obvezuje, da za izgradnjo ne upošteva prav vseh veljavnih predpisov. Ne glede na velikost (majhnost) stavbe je torej potrebno upoštevati prav vse predpise, ki veljajo za stavbe, v katerih se stanuje. To pa vsebuje tudi predpise, ki opredelijo energetsko varčevanje pri sami uporabi stavbe.
Bralec B. razpolaga z informacijo, da naj bi bila obvezna vgradnja troslojnih oken in tudi prezračevanje z rekuperacijo. Prav tako ga zanima ali je po zakonodaji obvezna
gradnja skoraj nič energijske ali pasivne hiše. Kot omenjam zgoraj, je potrebno pri načrtovanju stanovanjske hiše upoštevati Pravilnik o učinkoviti rabi energije s pripadajočo smernico. Podrobna opredelitev (skoraj) ničenergijske gradnje je sicer prepuščena posamezni državi, pri čemer je treba slediti usmeritvi, navedeni v direktivi. Učinkovito izvajanje direktive je torej velik izziv za mnoge države. Mejna zgornja vrednost uporabe energije za ogrevanje za skoraj ničenergijsko hišo je 25 kWh/m2 letno. Pri pasivni hiši je ta vrednost uporabe energije manjša od 15 kWh/m2 ogrevane površine letno. Za svoje delovanje skoraj nič energijske hiše potrebujejo tako malo energije, da lahko potrebe po energiji v pretežni meri pokrijejo z obnovljivimi viri energije. Pri tem lahko vključijo tudi obnovljivo energijo, proizvedeno na stavbi ali v njeni
bližini. Energetska učinkovitost stavbe se meri z izključno celotno rabo energije stavbe, kar vključuje ogrevanje, hlajenje, klimatizacijo in pripravo tople vode. Energija iz obnovljivih virov je določena kot energija iz obnovljivih nefosilnih virov, predvsem vetra, sonca, aerotermalne, geotermalne, hidrotermalne energije in energije oceanov,
vodne energije, biomase, deponijskega plina, plina iz komunalnih čistilnih naprav in bioplina.
Ali bo vgradnja troslojnih oken pri bralcu B. potrebna in ali bo obvezna tudi vgradnja rekuperacije je torej odvisno od izračunane skupne porabe energije za ogrevanje.
Iz prakse pa je že znano, da so troslojna okna veliko bolj energetsko učinkovita kot dvoslojna in obenem glede investicije skoraj izenačena z dvoslojnimi. Prav tako je ori
novogradnjah že nekaj časa skoraj obvezna tudi vgradnja centralno rekuperacijskega sistema prezračevanja, bolj natančno, ali je to res obvezno pa bo pokazal izračun gradbene fizike. Manjša težava pri tem je, ker projektanti še čakamo na določene podatke, na podlagi katerih bomo sploh lahko začeli uporabljati novi Pravilnik o učinkoviti rabi energije ter pripadajočo smernico v praksi. Prepričana sem, da bo glede energetske draginje zelo smiselno modro upoštevanje vseh predpisov, ki bodo vplivali na varčevanje z energijo na vseh ravneh.
Vse dobro želim obema!
Helena Kovač, univ.dipl.inž.arh.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.