Tako smo poleti in v jeseni, kljub temu, da je takrat obilja na vrtu ogromno, imeli prostor zasnovati posevke, ki jih pobiramo v tem času. In zdaj je tudi pravi čas za kislo repo in zelje! Če smo le malo potrpežljivi in se radi sukamo po kuhinji, lahko te za telo tako koristne shranke naredimo čisto sami, v kozarcih. In ni se treba ustaviti pri zelju in repi. Na naraven način lahko kisate, ali bolje rečeno fermentirate tudi vso ostalo zelenjavo. Piko na i zimskim jedilnikom pa dodate še z gojenjem kalčkov in poganjkov. In taka domača zimska sezonska hrana bo popolnoma zadostila vsem potrebam našega organizma. Zima ni čas za bučke in jajčevce. No, razen, če so ti fermentirani!
Te dni polnim sklede z motovilcem, radičem, endivijo, azijsko zimsko zelenjavo, blitvo, listnim ohrovtom, glavnatim ohrovtom, zeljem, porom ter korenovkami in gomoljnicami. Tudi slednje večinoma preživijo zime kar na gredah in jih izkopavam sproti, lahko pa jih seveda tudi izkopljemo in shranimo v zabojčkih v hladni kleti, ki jih napolnimo z mivko, slamo ali žaganjem. Še vedno so na čuvanju v hladni kleti tudi zimske buče ter česen in čebula.
Gomolje in korene dobro operem in osušim. Nato jih naribam, ne preveč na drobno. Lahko jih tudi narežete na palčke ali kolobarje. Pripravim 3 % slanico, v litru vode raztopim 3 žlice soli. Za pospešitev procesov včasih dodam v slanico še žličko zelnice ali kefirja. V čiste kozarce naložim naribano zelenjavo, vmes malo potlačim in zalijem s slanico. Pokrijem z mrežico, ki bo preprečevala, da kosi zelenjave splavajo nad tekočino. Kozarec zaprem, vendar ne zategnem pokrova čisto do konca. Kozarec postavim na pladenj in ga pokrijem s krpo. V prvi fazi, ko je kozarec še na sobni temperaturi, je lahko vretje tako močno, da tekočina kipi iz kozarca. Ko v kozarcu več ni opaziti mehurčkov, je vrenje končano in takrat pokrov zategnem in kozarec prestavim na hladno (klet ali hladilnik).
Ko iz kalčka zraste nekaj centimetrov velik poganjek, je to že rastlinica v malem. Kot naši sejanci za sadike, le da pri gojenju kalčkov natresemo seme zelo zelo na gosto.
Za kaljenje lahko kupite nadstropne kalilnike ali kalilnik v obliki valja. Lahko pa uporabite preprosto samo krožnik ali pladenj, namesto valjastega kalilnika pa kozarec.
Na krožnikih, pladnjih gojimo kalčke iz drobnejših semen, kozarci so primerni za večja semena. Kalimo lahko pravzaprav čisto vse. V trgovinah najdemo za namen kaljenja le določene vrste zelenjave, najpogosteje so to alfa-alfa (lucerna), redkvica, kreša, gorčica. Sama uporabim kar seme, ki mi je ostalo od pomladnih setev, kot denimo zelje, brokoli, grah, sončnice. Pogoj je seveda, da je seme ekološko! Semen buč, ki jih prav v tem času veliko uporabljam v kuhinji, nikoli ne zavržem, ampak iz njih vzgojim poganjke, ki so zelo zanimivega okusa.
Več fotografij v galeriji zgoraj.
Seme najprej operemo in namočimo za nekaj ur, debelejše seme pa kar čez noč. Nato ga namestimo v primerno posodo. Vsak dan večkrat speremo. Določene vrste zelenjadnic imajo na koreninah množico drobnih laskov, kar marsikdo zamenja s plesnijo. Tudi sluz, ki jo izločajo določena semena, ne predstavlja nevarnosti, ampak je to običajno. Pomembno je le, da resnično veliko spiramo in kalčki in poganjki bodo čudoviti in zdravi!
O AVTORICI
Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.