Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Gospodinjski aparati: Koliko električne energije v resnici porabijo?

V času, ko veliko govorimo o višjih zneskih računov za elektriko, se je smiselno poglobiti v vsakdanje navade in preveriti, kateri gospodinjski aparati največ prispevajo k visokim položnicam.
Sesalnik bo porabil manj električne energije, če ga redno čistimo Foto: Lazy_bear/Shutterstock
Sesalnik bo porabil manj električne energije, če ga redno čistimo Foto: Lazy_bear/Shutterstock
19. 12. 2024 | 12:05
19. 12. 2024 | 12:23
7:46

Sodobni gospodinjski aparati so nepogrešljivi pripomočki, ki nam olajšajo marsikatero opravilo, ki ga prinese vsakdanje življenje. Ker jih povečini poganja elektrika, je zavedanje o njihovi energijski porabi ključno za ohranjanje nizkih stroškov. S takšnim razmislekom prav tako prispevamo k bolj trajnostnemu bivanju v skupnosti in skrbi za okolje.

Pri stroških za električno energijo pogosto govorimo o velikih porabnikih v gospodinjstvih. Tokrat pa se posvečamo zlasti manjšim porabnikom električne energije – malim gospodinjskim aparatom. To so kuhinjski roboti, mešalniki, cvrtniki na vroči zrak, sušilniki za lase, sesalniki itd. Njihova raba je sicer pogosto kratkotrajna, ker pa jih uporabljamo pogosto, prispevajo k skupnim stroškom za porabljeno električno energijo in za obremenjevanje omrežja.

Zato je razumevanje njihovega delovanja in moči ključno. Večja je moč električnega aparata (izražena v vatih – W), več električne energije (izražene v kilovatnih urah – kWh) v določeni časovni enoti porabijo.

image_alt
Elektrika: Štiri zlata pravila varčevanja

Pomembno je, da uporabljamo naprave samo za opravila, za katera so namenjena. Foto: Vova Shevchuk/Shutterstock
Pomembno je, da uporabljamo naprave samo za opravila, za katera so namenjena. Foto: Vova Shevchuk/Shutterstock

Kuhinjski roboti, multipraktiki in mešalniki

Kuhinjski roboti, mešalniki za pecivo, sekljalniki in drugi podobni aparati so že pred desetletji postali nepogrešljivi pomočniki pri pripravi marsikaterega obroka. Povprečna moč teh naprav se giblje med 300 in 1500 W. Medtem ko je moč običajnega ročnega mešalnika okoli 300 W, lahko moč motorja zmogljivih kuhinjskih robotov preseže 1000 W, saj jih uporabljam težja opravila, kot so za gnetenje testa ali drobljenje trdih sestavin. Takšna opravila navadno trajajo tudi dlje časa. Če pogosto uporabljamo tovrstne aparate, je priporočljivo izbrati katerega od energijsko varčnih modelov s prilagodljivimi nastavitvami hitrosti in funkcijami.

Sušilnike za lase uporabljajmo pri nižjih temperaturah

Sušilniki za lase delujejo na principu segrevanja zraka in njegovega usmerjanja preko močnih ventilatorjev. Njihova moč v povprečju znaša od 800 do 2000 W in je odvisna od modela ter funkcij, kot so na primer ionsko sušenje ali nastavitve za hladnejši zrak. Čeprav sušenje las običajno ne traja več kot 10 do 15 minut, se redna uporaba hitro sešteje. Za zmanjšanje porabe energije je priporočljivo uporabljati sušilnik pri nižjih temperaturah, saj ravno ogrevanje najbolj vpliva na povečanje porabe električne energije.

image_alt
Toliko elektrike bo porabila ena veriga novoletnih lučk

Sesalniki naj bodo redno čiščeni

Sesalniki, zlasti tisti starejših generacij, ki so visokih moči (tudi 2000 W), so kar precejšnji porabniki električne energije. Sodobni modeli z oznako energetske učinkovitosti A ali B lahko enako učinkovito delujejo že pri močeh od 600 do 900 W. Pri sesalnikih je ključno redno čiščenje filtrov in praznjenje vrečk, saj ob zamašenih filtrih motor težje deluje in se bolj napreza, kar seveda poveča porabo električne energije.

Cvrtniki na vroč zrak porabijo manj od pečice

Cvrtniki na vroč zrak so zaradi obljub o zdravem kuhanju in manjši porabi energije v primerjavi s klasičnimi pečicami in cvrtniki z oljem v zadnjem desetletju postali prava prodajna senzacija. Povprečen cvrtnik deluje pri moči od 1200 do 1700 W, in sicer po principu segrevanja, za pripravo obroka pa običajno potrebuje med 15 do 30 minut. Ti aparati so zaradi manjšega prostora in učinkovitega kroženja vročega zraka bolj energijsko učinkoviti kot klasične pečice, še posebej, če v njih pripravljamo manjše obroke. Če veliko pečemo, lahko z njimi (namesto da bi uporabili pečico) občutno prispevamo k zmanjšanju v kuhinji porabljene električne energije.

image_alt
Bojan Žnidaršič: Toliko bi prihranili, če bi dosledno izklapljali vse naprave in trije drugi nasveti za prihranke (VIDEO)

Majhni aparati sami po sebi ne porabijo veliko elektrike, vendar jih pogosto uporabljamo. Foto: H_ko/Shutterstock
Majhni aparati sami po sebi ne porabijo veliko elektrike, vendar jih pogosto uporabljamo. Foto: H_ko/Shutterstock

Vzdrževanje in izklapljanje

Pomembno je, da male gospodinjske aparate vedno uporabljamo le za naloge, za katere so namenjeni. Ročni mešalnik je dovolj močan za stepanje jajc, medtem ko je kuhinjski robot primeren za bolj zahtevne naloge, kot je gnetenje testa. Tako bomo preprečili preobremenitve naprav ter njihovo neekonomično delovanje.

Aparate po uporabi izklopimo iz vtičnice, saj nekateri porabljajo energijo tudi v stanju pripravljenosti. Pomembno je tudi, da jih redno čistimo, predvsem tiste, skozi katere kroži zrak, torej sušilnike za lase in sesalnike, kjer se prah in druge nečistoče nabirajo na filtre in stene ter tako otežujejo delovanje ter povzročajo pregrevanje.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine