Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Vse o letni kuhinji: od izbire materialov do načrtovanja in postavitve

Načrtujete letno kuhinjo? Odkrijte ključne nasvete za izbiro materialov, ureditev prostora in opremo za kuhanje na prostem skozi vse leto.
Za osnovno, a popolnoma funkcionalno kuhinjo z žarom, pomivalnim koritom in delovno površino zadostujeta že dobra dva kvadratna metra. Foto arhiv Podjetja Soltec
Za osnovno, a popolnoma funkcionalno kuhinjo z žarom, pomivalnim koritom in delovno površino zadostujeta že dobra dva kvadratna metra. Foto arhiv Podjetja Soltec
16. 5. 2025 | 12:23
16. 5. 2025 | 12:23
5:15

Zunanji kotički na vrtovih in terasah nam ponujajo različne možnosti za sprostitev in druženje. V sklopu bivalnega dela vrta in terase si lahko uredimo tudi letno kuhinjo, ki poleti omogoča kuhanje na prostem. A ob tem je dobro vedeti, kaj vse potrebujemo zanjo, in še pred začetkom del temeljito premisliti, kaj si v njej želimo.

»Letne kuhinje danes niso več le osnovni prostori za žar – postajajo polno opremljeni zunanji bivalni prostori, ki se po udobju in funkcionalnosti merijo s kuhinjami v hiši. Z vse pogostejšo uporabo vgradnih aparatov, vodoodpornega pohištva, hladilnikov, sodobnih pomivalnih korit, pa tudi elektrike, osvetlitve in celo ogrevanja omogočajo pripravo hrane in druženje na prostem v vseh letnih časih. Arhitekturno so pogosto povezane s pergolami in različnimi nadstreški, kar še poveča udobje in zaščito pred vremenskimi vplivi,« pojasnjuje Mirko Požar, direktor podjetja Soltec.

image_alt
Svetovalnica: Katera dovoljenja potrebujem za postavitev letne kuhinje z nadstreškom

Letna kuhinja se običajno vključi v bivalni vrt, tako da je preprosto dostopna in povezana z bivalno teraso. Zelo pomembno je, da že med načrtovanjem vrta razmislimo, kaj si v njej želimo in koliko jo bomo uporabljali.

Sestavni deli letne kuhinje

Kaj vse bo obsegala, je odvisno od tega, kaj želimo v njej početi, ali jo bomo uporabljali le za peko na žaru ali tudi za kuhanje zahtevnejših jedi. »Za funkcionalno letno kuhinjo ne potrebujete veliko – ključ je v pametni zasnovi,« poudarja sogovornik in dodaja, da so njihove zasnovane za maksimalno funkcionalnost na minimalni dolžini. Na le dveh ali treh metrih dolžine združujejo vse ključne elemente: »Linijska postavitev elementov omogoča udobno pripravo hrane tudi na manjši površini – brez kompromisov pri estetiki ali uporabnosti. Idealna rešitev za terase, vikende in ozke zunanje prostore, kjer šteje vsak centimeter.«

Za osnovno, a popolnoma funkcionalno kuhinjo z žarom, pomivalnim koritom in delovno površino zadostujeta že dobra dva kvadratna metra. Če boste veliko kuhali zunaj, jo je smiselno dobro opremiti, drugače bo dovolj nekaj osnovnih elementov, kot so pomivalno korito, premični žar, omarica za shranjevanje, odlagalna površina.

Letna kuhinja naj bo izdelana iz materialov, ki so odporni proti vremenskim vplivom. Foto arhiv Podjetja Soltec
Letna kuhinja naj bo izdelana iz materialov, ki so odporni proti vremenskim vplivom. Foto arhiv Podjetja Soltec

Ne pozabite na inštalacije

Za letno kuhinjo s pipo in pomivalnim koritom ter štedilnikom je treba poskrbeti za inštalacije: za vodo (hladno in toplo – priporočljiv je priklop na obstoječi vodovod), kanalizacijo (odtok iz pomivalnega korita), elektriko (za osvetlitev, aparate in vtičnice), plin (če boste uporabljali plinski žar ali kuhalnik).

Pri načrtovanju pa je zelo pomembno še nekaj – to so temelji. Da bo letna kuhinja stabilna, uporabna v vseh razmerah in da jo bomo imeli dolgo, je nujna ustrez­na priprava tal. Najpogosteje, kot najbolj zanesljivo rešitev za trajno postavitev letne kuhinje in pohištva, po besedah sogovornika priporočajo izvedbo betonske plošče (debeline 10 do 15 cm), nato izbiro in polaganje kakovostne keramike (to so lahko ploščice ali naravni kamen), ki se jih lahko položi na betonsko ploščo za estetski videz in lažje čiščenje. Postavite jo lahko tudi na kakšno drugo utrjeno in ravno podlago, primerno za montažno kuhinjo, ki je stabilna in odporna proti vremenskim vplivom.

image_alt
Deloindom podkast: Pri urejanju balkonov in teras pogosto pozabimo na sosede

Materiali, ki prenesejo sonce in dež

Materiali, iz katerih je izdelana, morajo dobro prenesti različne vremenske vplive, tako izpostavljenost soncu kot dežju in vetru. »Ključ do trajnosti je izbira odpornih materialov, ki so ustvarjeni prav za zunanjo uporabo,« poudarja Mirko Požar. Tako priporočajo nerjavno jeklo, ki je odporno proti vlagi in rji, kompaktne delovne površine iz umetnega kamna, kot je dekton (idealna je debelina 2 cm), in aluminij, ki je lahek, trpežen in odporen proti UV-žarkom.

Ob tem se zastavlja vprašanje, kakšno vzdrževanje potrebuje takšna letna kuhin­ja. »Če so materiali kakovostni in pravilno vgrajeni, zadošča osnovno sezonsko čiščenje. Priporočamo prekrivala za zaščito pred prahom, zmrzaljo in listjem zunaj sezone. Za popolno zaščito v zimskih mesecih pa lahko kuhinjo postavite pod nadstrešek,« odgovarja sogovornik.

Pri ureditvi letne kuhinje je treba poskrbeti tudi za senčenje, ki naj bo usklajeno z uredit­vijo bivalnega vrta in arhitekture hiše.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine