Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo osnutke zakona o urejanju prostora, gradbenega zakona ter zakona o pooblaščenih arhitektih in inženirjih. Javna obravnava bi se morala po prvotnih načrtih izteči 20. januarja, vendar so jo na podlagi pobud nekaterih deležnikov podaljšali do 19. februarja.
S predlaganimi rešitvami med drugim ni zadovoljno gospodarstvo. "Ne spreminjajte, kar je dobro. Kar je slabo, spremenimo skupaj," so sporočili po razširjeni seji strateškega sveta za politiko graditve in urejanja prostora pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).
V osnutkih omenjenih treh zakonov so po njihovem mnenju sicer številne dobre rešitve, vendar opozarjajo, da vsebujejo tudi nevarne vsebine, ki lahko še bolj ogrozijo dejavnost gradbeništva in inženiringa. "Že danes sta ti panogi v slabi kondiciji, tudi zaradi slabe investicijske klime," so zapisali.
Posebej so opozorili na načrtovano zmanjšanje pomena in števila strokovnih vlog v fazah projektiranja in gradnje ter nadomestitev z vodjo investicije z zelo velikimi pooblastili in nedefinirano odgovornostjo. "Multipraktik v gradbeništvu ni sprejemljiv," pravijo.
Moti jih tudi predvideno ukinjanje revizije oz. kontrole projektne dokumentacije, kar predstavlja večje tveganje za slabo izvedene projekte. Kritični so do omejevanja svobodne podjetniške pobude na področju inženirskih storitev z zakonsko določitvijo obveznega solastništva v inženirskih podjetjih, menijo pa tudi, da osnutki ne naslavljajo problema obveznih soglasij in dovoljenj, kar je bilo doslej pri ključnih projektih ena največjih ovir.
"Pri tem se je v celoti prezrlo dobro delujoče sedanje prakse, ki jih postavljamo na glavo, in se je hkrati na stranski tir postavilo težave z okoljevarstvenimi soglasji in dovoljenji," so zapisali in pozvali, naj pristojno ministrstvo še pred sprejemom na vladi in po posvetovanju s ključnimi predstavniki gospodarstva opravi celovito analizo slabosti obstoječe zakonodaje in analizo predvidenih učinkov predlagane zakonodaje na gospodarstvo v najširšem pomenu.