Razstava edu.arh: Prakse arhitekturnega izobraževanja je razstava »o praksah arhitekturnega izobraževanja danes in v prihodnosti, ki spodbuja razmislek o dinamiki nosilcev arhitekturnega izobraževanja ter o možnostih strukturnih, vsebinskih in prostorskih reakcij na sodobno družbeno realnost«.
Razstava pod kuratorstvom arhitekta in profesorja Boštjana Vuge ter arhitekte in publicistke Danice Sretenović je nastala na pobudo MAO v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo UL. Razstava obsega risbe, fotografije, besedila, video in zvok, razprostira pa se skozi tri sobe, ki temeljijo na posebnostih Fakultete za arhitekturo: na njeni fizični stavbi, njeni stoletni produkciji in odklonih v izobraževanju, ki jih je fakulteta neposredno ali posredno ustvarjala. Navezuje se namreč na razstavo Mladi smo in živi, ki je bila spomladi 2020 ob 100-letnici Fakultete za arhitekturo zasnovana za Cankarjev dom, vključuje pa izbrane diplomske in druge projekte z razstave kot povezovalni člen med produkcijo in učnim načrtom fakultete skozi desetletja. Hkrati pa s svojim pristopom postavlja nova vprašanja in nastavke za arhitekturno izobraževanje prihodnosti. Razstava je na ogled do 30. maja 2021.
Do 14. februarja 2021 je na ogled razstava Nika Zupanc: Stoli. Oblikovalski opus mednarodno uveljavljene slovenske oblikovalke Nike Zupanc, ki je svojo prepoznavnost zgradila z oblikovanjem za priznane blagovne znamke, kot so Moooi, Qeeboo, Moroso, Nodus, Dior, Natuzzi, Sé, obsega različne predmete za dom in bivanje, od stolov, svetil, delovnih miz, počivalnikov in zof do desk za deskanje na valovih. Na razstavi v MAO, ki je nastala v sodelovanju s Centrom za kreativnost, se predstavlja z izborom stolov, od najnovejših kosov, ki jih je oblikovala za podjetje Natuzzi in so bili premierno predstavljeni letos, do zgodnejših, oblikovanih za Moroso.
Prav tako do 14. februarja 2021 je v MAO na ogled manjša razstava Od matrice do igrače, s katero so počastili 100. obletnico rojstva slovenskega oblikovalca Nika Kralja. Na ogled je del Kraljevega oblikovanja, ki je širši javnosti neznan in sega na področje otroške igre. Razstavljene so skice, načrti in prototipi za lesene igrače. Kustosinja razstave je Natalija Lapajne.
Poleg omenjenih razstav so v MAO na ogled še razstavi Zgodovina gradu Fužine ter Predmet in zbirka. Slednja predstavlja več kot 200 predmetov, med katerimi so tako ikone slovenske arhitekture in oblikovanja kot tudi minljivi izdelki in predmeti, ki so prvič predstavljeni javnosti. Vsi pa so iz zbirke, ki jih hrani MAO.
PREBERITE ŠE: Stoli Nike Zupanc