Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Vrt brez kaosa: Kako s pravilnim načrtovanjem do uspešne letine

Še malo in zarili bomo prste v zemljo, sejali seme in se veselili pridelka. A mnogokrat se zgodi, da sejemo in sadimo brez vnaprej narejenega načrta. Spomladi, ko že komaj čakamo, da se bodo začela opravila na vrtu, se najprej zapodimo v vrtnarske trgovine po nakupih, vneto polnimo košarico s semeni, večkrat čisto zgubljeni med dolgimi policami, izbiramo po fotografiji na vrečki, in pretiravamo s količinami.
Če se le da, izbirajte ekološko seme. Na zadnji strani najdete certifikat Evropske unije – zelen list. Foto: Jerneja Jošar 
Če se le da, izbirajte ekološko seme. Na zadnji strani najdete certifikat Evropske unije – zelen list. Foto: Jerneja Jošar 
21. 2. 2025 | 07:00
5:18

Doma potem bolj ali manj sejemo tam, kjer je prostor, morda z upoštevanjem nekaj pravil o dobrih sosedih. Pozneje, ko poberemo prve pridelke in jih je treba nadomestiti z drugimi, se lovimo, iščemo prave vrtnine. Še bolj pa smo v težavah sredi poletja, ko so vrtovi sicer najbolj bujni, a je ravno takrat treba posejati in posaditi vrtnine, ki jih bomo pobirali jeseni in pozimi. Ker nimamo načrta setev in sajenja, zanje ni prostora.

image_alt
Setveni koledar – februar 2025

Najprej svinčnik in papir

Dober načrt, ki ga naredimo v miru, še preden se začne sezona vrtnarjenja, nam bo olajšal marsikatero zadrego. Gredice bodo ves čas polne, v vsakem trenutku, in kar je zelo pomembno, tudi jeseni in pozimi, ko je sveža zelenjava z vrta še kako dragocena.

  • Naredimo seznam vrtnin, ki bi jih želeli gojiti. Najbolje, da si ob vrsti zelenjave napišemo še sorte, čas, kdaj sejemo, in čas, ko bomo pobirali pridelek.
  • Narišemo tloris vrta. Narišemo vse gredice, naredimo skupine po štiri gredice. Vsaka skupina štirih gredic bo predstavljala zaključen kolobar. Vse, kar se bo dogajalo znotraj te skupine, je neodvisno od dogajanja v drugi skupini. Torej, če imate osem gredic, sta to dve skupini po štiri, dva kolobarja.
  • Sama nato najraje naredim skico, na kateri poljubno pišem, brišem, načrtujem, dokler ne pridem do idealnih kombinacij.
  • Pri razporejanju vrtnin upoštevamo njihove potrebe po hranilih, botanično skupino, hitrost rasti – čas setve, sajenje, pobiranja, velikost rastlin.
  • Nato na podlagi preglednice dobrih in slabih sosedov poiščemo idealne kombinacije vrtnin.
  • Ko najdemo idealne kombinacije, je čas, da spravimo vse v obliko, ki bo berljiva. Sama vsako gredico narišem na svoj papir v treh ponovitvah. To je potrebno zato, ker se na eni gredici v eni sezoni zvrsti več posevkov, ponavadi trije.
  • Sadike in vrstice setev vrišemo natančno, v merilu. Pri tem moramo upoštevati priporočila o razdaljah med vrstami in v vrsti.
  • Ko je načrt narejen, gremo počasi po načrtu od gredice do gredice in si izpišemo, koliko sadik česa potrebujemo in koliko vrstic semena bomo posejali.

S takšnim seznamom je lažje nakupovati. Še pred nakupom pa pregledamo zaloge semena, ki je ostalo od lani, in preverimo, ali je še uporabno.

Pred nakupom preglejte zaloge semena, ki vam je ostalo od prejšnjih let. Foto: Jerneja Jošar 
Pred nakupom preglejte zaloge semena, ki vam je ostalo od prejšnjih let. Foto: Jerneja Jošar 

Kako kupovati

Neskončno dolge police semen so velikokrat razlog, da smo zmedeni in stojimo pred nepreglednim naborom kot vkopani. Veliko lažje vam bo, če najprej poiščete police z ekološko pridelanim semenom. Ni vseeno, kako so rasle rastline, s katerih je bilo pobrano seme. Ker seme nosi v sebi vso informacijo, menim, da bo tudi rastlina, ki je zrasla iz semena, pobranega z rastline, ki so jo tretirali z vsemi mogočimi sredstvi za zaščito, razvajena in neodporna.

Dobro je biti pozoren tudi na državo, iz katere prihaja ponudnik. Če niso na voljo semena slovenskega porekla, se sama raje odločam za naše bližnje sosede, Avstrijo, Nemčijo, kot pa denimo jug Italije, kjer so vremenske razmere čisto drugačne kot v Sloveniji.

Na vrečki je označeno, ali je seme tretirano s pesticidi ali ni. Naj vas ne preseneti seme živo modre ali rožnate barve. Foto: Jerneja Jošar 
Na vrečki je označeno, ali je seme tretirano s pesticidi ali ni. Naj vas ne preseneti seme živo modre ali rožnate barve. Foto: Jerneja Jošar 

Če kakšna sorta, ki si jo želite, ni na voljo v ekološki ponudbi, posezite po konvencionalni, a vseeno preverite poreklo (raje Avstrija, Nemčija kot Italija, Španija). Preverite tudi, da ni tretirano s pesticidi. Včasih se zgodi, da to opozorilo, ki je na zadnji strani vrečke, spregledamo in doma nas, ko vrečko odpremo, preseneti pogled na kričeče rožnato ali modro seme. Na zadnji strani vrečke preverite tudi rok trajanja.

Seme, ki vam je ostalo od prejšnjih let, najprej preskusite, ali še vedno dobro kali. Foto: Jerneja Jošar 
Seme, ki vam je ostalo od prejšnjih let, najprej preskusite, ali še vedno dobro kali. Foto: Jerneja Jošar 

Pripravite svoje seme

Ker je veliko vrtnin preprosto semeniti tudi na lastnem vrtu, si dajte letos to nalogo. Z lahkoto boste pridelali seme solate, radiča, graha, fižola, cvetlic, dišavnic, paprike, paradižnika, jajčevca, kumar, bučk in buč. Kapusnice so že zahtevnejša kategorija, saj seme oblikujejo naslednje leto. Torej jih moramo nekako prezimiti. To delo raje prepustimo ljudem, ki se spoznajo na semenarstvo.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine